HUBBELL RRD15STRZ DUPLEX DECORATOR RECEPTACLE OUTLET, TR, 15A, 120V, BROWN
RRD15STRZ
Regular price
Shipping calculated at checkout.
4819 in Stock
Product information
Commercial Grade Construction and features ensure better performance and reliability. High Abuse Nylon, Smooth Surface creates clean upscale look. Manufacturered by Cooper/Eaton for Hubbell. Fast installation - strip the wire, insert and screw to clamp down with terminal. Designed for both #12 and #14 AWG solid wire. Terminate up to eight #12 wires for multiple down stream circuits. New patented tamper-resistant shutter design for an amazingly smooth and easy plug-in. TR feature meets latest code preventing objects from being inserted into the openings. Tough thermoplastic ultrasonically welded construction. Break off tabs for when the circuit needs to be split.
Features:
  • Tamper Resistant (TR)
  • NEMA 5-15R Configuration, UL Listed
  • 15-Amp, 125-Volt, 3-Wire, Grounded, Back or Side Wire
  • Brown